Optymalne rozwiązania do Twojego biura

COPIX Sp. z o.o. 
ul. Laurowa 6
03-197 Warszawa

Napisz do nas:
biuro@copix.pl

Technologia druku – rodzaje i metody drukowania

 • Home
 • Wpisy
 • Technologia druku – rodzaje i metody drukowania
druk gazet

W dzisiejszym artykule omówimy metody drukowania. Używając odpowiednich farb, narzędzi druk nie musi kojarzyć nam się tylko z wydrukowanym dokumentem, ale np. z nadrukiem na kubku, koszulce, księdze gości, balonie. Technologia, która ciągle się rozwija w tej dziedzinie cały czas zaskakuje swoimi zastosowaniami i nowinkami technologicznymi. Jednak w dzisiejszym artykule skupimy się na tych najpopularniejszych i coraz bardziej znanych, z którymi często mamy styczność nawet nie zdając sobie sprawy.

Najpopularniejsze metody drukowania:

 • METODA OFFSET
  Metoda ta stosowania jest przeważnie przy dużych nakładach, ze względu na niższą cenę przy większej ilości nadruku. Materiały produkcyjne, elementy reklamowe wykonane metodą offsetową wyróżniają się dosokonałą jakością i niepowtarzalnością druku. Sam proces rozpoczyna się od przygotowania pliku do drukowania, a następnie światłoczuła blacha jest naświetlana. Należy jednak pamiętać, że metoda offset nie daje możliwości personalizacji pojedynczych elementów.
 • METODA SITODRUK
  Metoda ta znajduje zastosowanie przy wykonywaniu druków wielkopowierzchniowych w tym. M.in. nadruki na kartonie, plastików, papierowe torby, drewno, metal. Wiele gadżetów reklamowych również wykonywanych jest metodą sitodruku. Technika ta polega na przetłaczaniu farby przez matrycę, która przypomina sito, dzięki temu druk jest wytrzymały , a cena uzależniona od ilości kolorów.
Sitodruk
 • METODA TAMPODRUK
  Metoda polegająca na nakładaniu farby specjalnym stemplem zwanym tamponem. Odpowiedni dobór farby oraz pokrycie pozwalają na trwały efekt i możliwość zadrukowania powierzchni o skomplikowanym kształcie. Metoda stosowania np. do numizmatów, aut czy długopisów.
 • METODA CYFROWA
  Sprawdza się przy małych pojedynczych zleceniach. Bezpośrednia możliwość drukowania z pliku sprawia, że jest to bardzo szybka metoda, a co za tym idzie czas realizacji jest dużo krótszy niż przy technice offset. Jednak druk cyfrowy jakością nie dorównuje metodzie offsetowej. Jeżeli szukasz sprawdzonych urządzeń do druku cyfrowego to musisz sprawdzić naszą ofertę na dzierżawę kserokopiarek.

Podsumowując metodę druku należy wybrać w zależności od potrzeb. Szczególną uwagę należy zwrócić na dobór farb, jakość wykonania, a także z jakich materiałów eksploatacyjnych korzysta Wykonawca.