Optymalne rozwiązania do Twojego biura

COPIX Sp. z o.o. 
ul. Laurowa 6
03-197 Warszawa

Napisz do nas:
biuro@copix.pl

Jaki papier wybrać do drukarki w biurze?

W dzisiejszym artykule podpowiemy jaki wybrać papier do drukarki. Wydawać by się mogło, że przecież artykuł jest niepotrzebny, bo idziemy do supermarketu i kupujemy pierwszą lepszą ryzę papieru zwracając uwagę na cenę. W większości nawet nie zastawiamy się czy wybór papieru ma jakieś większe znaczenie. Niestety jest to błąd z naszej strony, bo papier od papieru się różni. Wszystko zależy od naszych potrzeb i do czego chcemy go użyć.

Czym się kierować przy wyborze papieru

Pierwszą informacją na którą powinniśmy zwrócić uwagę kupując papier jest gramatura, która jest wyrażana w g/m2. Im większa gramatura tym grubszy i sztywniejszy papier. Jeśli potrzebujemy wydrukować jakiś zwykły dokument wystarczy nam papier o zwykłej gramaturze, czyli 80 g/m2. Natomiast jeśli planujemy wydrukować np. jakieś zaproszenia, dyplomy warto wybrać papier o grubszej gramaturze. Idealne okażą się papiery między 160 g/m2, a 250 g/m2. Pamiętajmy o tym, że wybierając gramaturę papieru należy zwrócić uwagę na to jaką gramaturę może obsłużyć nasza drukarka.

Drugą ważną rzeczą jest format papieru. Najczęściej wybierany jest format A4, który najłatwiej jest dostępny w każdym sklepie. Jednak jeśli potrzebujemy innego rozmiaru warto poczytać instrukcję obsługi drukarki, jakie formaty papieru obsługuje. Odpowiedni format papieru, często przyśpieszy nam pracę i np. format A4, nie trzeba będzie rozcinać po wydruku gilotyną do formatu mniejszego. Klasa papieru, czyli klasa A, klasa B, klasaC również dużo znaczy, gdyż określa kolor papieru. Klasa A oznacza, że papier jest najbielszy, natomiast C jest to papier ekonomiczny, który na pewno różni się kolorem od klasy A.

Nieprzezroczystość to kolejny wariant, który ma znaczenie szczególnie przy druku obustronnym. Jeśli nieprzezroczystość jest mała może się zdarzyć, że wydruk z jednej strony przebija się na drugą, co wygląda nieprofesjonalnie, a także utrudnia odczyt danych. Nieprzezroczystość określana jest zawsze w procentach.

Papier a rodzaj drukarki

Ponadto rodzaj drukarki także ma znaczenie do wyboru papieru. Drukarki igłowe, często wybierane są przez biura do drukowania m.in. dokumentów, gdyż pozwalają na wydruk oryginału i kopii dokumentu, zaś atramentowe wybierane są do użytku domowego, gdzie papier gramatury 80 g/m2 wystarczy do drukowania. Papier do drukarek laserowych to najczęściej gramatura od 80 g/m2 do 120 g/m2.

Wybierając papier można również zakupić papier fotograficzny. Warto jednakże zwrócić uwagę, jaką gramaturę, ma papier i jaką nasza drukarka może obsłużyć. Jeśli chodzi o format papieru fotograficznego Klienci najczęściej wybierają A4, A3, A5, A6. Ważne aby drukarka obsługiwała duża rozdzielczość dpd.

Papier do zadań specjalnych.

Dla firm i Klientów, którzy potrzebują papieru do specjalistycznej drukarki np. do zdjęć, koszulek, magnesów, czy paznokci należy wybierać odpowiedni papier dostosowany do konkretnej drukarki i do konkretnej rzeczy.

Podsumowując wykorzystując papier w biurze do zwykłych dokumentów wystarczy nam zwykły 80g/m2. Pamiętajmy tylko o tym, że jeśli potrzebujemy papier do innych zadań warto brać pod uwagę jego typ, klasę, gramaturę, format oraz do czego ma służyć.

Jeżeli jednak chcesz mieć materiały zawsze najwyższej jakości dobrane do Twoich potrzeb skorzystaj z usług profesjonalnego wsparcia i serwisu kserokopiarek.