Optymalne rozwiązania do Twojego biura

COPIX Sp. z o.o. 
ul. Laurowa 6
03-197 Warszawa

Napisz do nas:
biuro@copix.pl

Część 4. Jak działa bęben światłoczuły

  • Home
  • Wpisy
  • Część 4. Jak działa bęben światłoczuły
beben

Witajcie,

kolejnym elementem urządzenia wielofunkcyjnego laserowego jest bęben światłoczuły (OPC drum) . Jest centralnym elementem pracy maszyny laserowej poza tonerem. Żeby przybliżyć funkcje tonera najpierw należy naświetlić pracę urządzenia laserowego.

Bęben światłoczuły zostaje naładowany elektrostatycznie tak, aby przyciągał cząsteczki tonera. Następnie światło lasera, odbite przez specjalne wirujące lustro, pada na bęben.

Przenoszenie obrazu w kserokopiarce to po pierwsze Elektryzowanie, W pobliżu bębna umieszczona jest elektroda, naelektryzowana do napięcia kilku tysięcy woltów. Elektroda ta, poprzez wyładowanie elektryzuje bęben. Następny krok to Naświetlanie Naelektryzowana część bębna jest oświetlana światłem odbitym od kopiowanego dokumentu. Układ optyczny tworzy fragment obrazu kopiowanego dokumentu na bębnie. W miejscach oświetlonych w wyniku zjawiska fizycznego zwanego zjawiskiem fotoelektrycznym wewnętrznym, substancja pokrywająca bęben przewodzi prąd elektryczny i w tych miejscach bęben przestaje być naelektryzowany. W wyniku tego na bębnie tworzy się fragment kopiowanego dokumentu. W kolejnym etapie uczestniczy już Toner, przenoszony jest on deweloperem na bęben. Wałek wywoływaczki w wyniku przyciągania magnetycznego przyciąga cząsteczki tonera zmieszane z deweloperem, a w miejscach gdzie bęben jest naelektryzowany toner jest przyciągany przez bęben i przeskakuje na niego. Ostatnia część to przenoszenie na papier. Papier dotykając bębna przejmuje toner z bębna i w ten sposób powstaje kopia lub wydruk.

 

Na wydrukowanie jednej strony potrzeba często aż 9 pełnych obrotów bębna. Jego uszkodzenia są zazwyczaj mechanicznej natury i powstają na skutek zużycia w wyniku kontaktu z innymi elementami, a zwłaszcza z listwą czyszcząca.