Toner część 2. Jak wymienić toner w kserokopiarce Konica Minolta?

Aspektem nieodłącznie związanym z tonerem i jego eksploatacją jest jego wymiana.

Zwykle w modelach konica minolta wgrana jest animacja służąca do usprawnienia tej czynności.

Oczywiście na początku można się bać zadając sobie nurtujące pytania typu: a jak coś popsuję, albo zrobię źle? Zatem od razu uprzedzam, nie ma się czego bać! Wymiana tonera jest czynnością prostą i krótkotrwałą, wbrew naszemu przekonaniu nie potrwa to wcale wiele godzin.

Żeby nie przedłużać, przejdę do konkretów.

Zanim maszyna będzie sygnalizowała wymianę, najpierw ,,powie” nam, że termin w którym nasz toner się już wykończy jest bliski. Ten komunikat na naszym urządzeniu będzie wyglądał mniej więcej tak:

ekran kserokopiarki konica minolta informujący o kończącym się tonerze

 

 

 

W tym wypadku C oznacza Cyjan (niebieski), zatem maszyna sygnalizuje, że niebieski toner jest już bliski wyczerpania. Jeśli nie mamy u siebie jeszcze nowego tonera, należy zamówić taki w Serwisie.

Oczywiście zanim nasz toner się skończy minie jeszcze trochę czasu i wówczas pojawi się nam kolejny komunikat świadczący o potrzebie wymiany tonera.

 

 

komunikat wymiany tonera w Konica Minolta Bizhub

Aby ułatwić sobie ten proces możemy włączyć animację (rozpocznij naprowadzanie w lewym górnym rogu), wówczas maszyna włączy nam animacje w której krok po kroku pokazane jest jak wymienić toner. Postaram się wytłumaczyć pewne sformułowania, tak aby wymiana przebiegła prościej.

Pierwszy obrazek sygnalizuje nam gdzie umieszczony jest toner przeznaczony do wymiany. Otwieramy przednie drzwiczki, zaraz poniżej tacy odbiorczej. Trzy trójkąty po bokach wskazują nam w którym miejscu je otwieramy.

Następnie postępujemy zgodnie ze wskazówkami ,,strzałki” i otwieramy dzrzwiczki w kierunku który nam pokazuje.

 

instrukcja jak wymienić toner w konica minolta - otwórz drzwiczkiotwarte drzwiczki tonerów konica minolta

 

 

Toner, który należy wymienić to Cyjan (niebieski) zatem wybieramy trzeci toner od lewej. Aby go wyjąć musimy nacisnąć listki na końcu tonera i przekręcić je w lewo, według wskazówek strzałki.

 

 

wyjmij toner z kserokopiarki bizhubprzekręć toner w prawo aby go wyjąć

 

Wówczas zwalnia się blokada i możemy wysunąć toner z maszyny

 

.wyjmowanie tonera z konica minolta bizhub

Po wyjęciu pustego tonera możemy zająć się nowym. Zanim go jednak umieścimy w maszynie musimy go wstrząsnąć, 5-10 razy w prawo i w lewo tak jak na obrazku poniżej:

 

nowy toner należy wstrząsnąć przed użyciem

W momencie zakończenia tegoż wstrząsającego rytuału możemy włożyć toner do maszyny, przebiega to w podobny sposób jak jego wyjęcie. Wkładamy go w puste miejsce po wyjętym tonerze i kiedy wsuniemy go do końca przekręcamy tym razem w prawo, oczywiście wkładamy toner trzymając za listki na końcu. Tak jak na obrazkach poniżej:

1.
włóż toner w puste miejscewłóż nowy toner do kserokopiarki

 

2.

włóż toner jak pokazuje animacja na ekraniezabezpiecz toner wewnątrz kserokopiarki przekręcając go w prawo

 

3.

wymieniony toner w Koonica Minolta

Po tej całej procedurze, kiedy listki będą umieszczone pionowo powodując zabezpieczenie tonera możemy zamknąć drzwiczki maszyny ponieważ zabieg wymiany dobiegł końca.

W każdym modelu bizhub Konica Minolta proces wymiany wygląda tak samo. W modelach monochromatycznych jedyną różnicą jest to, że toner wysuwamy wraz z szufladką w której jest umieszczony.

 

Tagi: